Aktualności

16.02.2022
XII urodziny Baru Sałatkowego "U Króla Stasia"

W tym roku nasz Szkolny Bar Sałatkowy „U Króla Stasia” w Gliwicach obchodzi swoje dwunaste urodziny!!!
W związku z tym, krótko przypominamy historię tego lokalu :).

Szkolny bar sałatkowy rozpoczął swoją działalność w marcu 2010r. w budynku przy ulicy Dolnych Wałów 35. Główne cele, które przyświecały temu pomysłowi to: prowadzenie działalności szkoleniowej, stworzenie alternatywy dla sieci barów typu fast food, zapewnienie młodzieży szerszego kontaktu ze społecznością miasta Gliwic oraz nauka przedsiębiorczości. Jest to pierwsza w naszym kraju placówka w pełni prowadzona przez młodzież odbywającą zajęcia praktyczne w ramach nauki zawodów tj. kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.
Podczas kilkunastu pierwszych dni działalności baru wyprodukowano i sprzedano 1.711 kg sałatek, 
a lokal odwiedziło 4349 klientów. Sporządzane sałatki były wyprzedawane w ciągu kilku godzin, a z baru nie znikała kolejka chętnych do degustacji i zakupu sałatek.

W początkowym okresie działalności baru sprzedawano wyłącznie sałatki i świeże soki, po dwóch miesiącach rozszerzono menu o gorące napoje, a następnie wprowadzono wyroby garmażeryjne i obiady. W kolejnych latach działalności baru pojawiały się sukcesywnie nowe sałatki oraz dania gorące i zimne.
Obecnie w asortymencie baru są pyszne i zdrowe sałatki, potrawy garmażeryjne i dania obiadowe. W miłej atmosferze można również napić się ciepłego napoju np. kawy lub herbaty. 
Cały asortyment potraw sprzedawanych w barze jest sporządzany przez młodzież odbywającą swoje zajęcia praktyczne w Warsztatach Szkolnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej 1.
Szkolny bar sałatkowy odwiedzają codziennie mieszkańcy naszego miasta. Klientami szkolnego baru są także przedstawiciele firm działających na terenie Gliwic oraz zorganizowane grupy dzieci i młodzieży z gliwickich szkół. Szkolne sałatki goszczą też na sesjach Rady Miasta Gliwice. Działalności szkolnego baru dwukrotnie przyglądała się grupa samorządowców z Ukrainy, która gościła w Gliwicach na zaproszenie władz miasta.

W lipcu 2012 r. projekt „Szkolny bar u Króla Stasia” został wyróżniony w kategorii „Inwestowanie w umiejętności” przez Ministerstwo Gospodarki i otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2012.
Z perspektywy czasu śmiało można potwierdzić, że dzięki prowadzeniu tej placówki warsztaty szkolne zapewniają młodzieży poszerzenie oferty szkoleniowej, umożliwiają bezpośredni kontakt z klientami.
Szkolny bar sałatkowy jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 17.00.
Zapraszamy :). 

 

Partnerzy

 • GWSH
 • Akademia Śląska
 • Erasmus +
 • li
 • Restauracja SzaMMa
 • Pitax
 • Qlavi
 • Projekt z Klasą
 • Leroy Merlin
 • ZUS
 • Hotel Qubus
 • Pozytywni.Gliwice.pl
 • aMADEUS
 • Undicom.pl
 • AEHT
 • Socrates Comenius
 • Gliwicki Salon Edukacyjny
 • CENSYM
 • Szkoła Zarządzająca Wiedzą
 • KSAPL
 • Świadomie wybieram przyszłość
 • TV IMPERIUM